AST Selamün Kavlen Karakolu

Ankara Sanat Tiyatrosu

Şamil Yılmaz


Vaatlerini büyütüp bir noktadan sonra bu vaatlerin altında ezilen bir oyun değil 'Selamün Kavlen Karakolu'. Eleştirel ‘uyanıklığın’ da alttan alta eşlik ettiği, hafif bir ruh hâliyle izlenen, tatlı bir oyun çıkarmış Yücel Erten. Ustalığın verdiği sezgi ve deneyimden olacak, oyunu kaldıramayacağı yüklerin altına sokmaktan özellikle kaçınmış. Oyun vadettiği kadarını, aksayan kimi yönleri olsa da, aşağı yukarı vadettiği biçimde gerçekleştiriyor bu yüzden.

Bu yılın lokomotif oyunu için kendini Yücel Erten’e emanet eden Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), sezona yine Erten’in Aziz Nesin’in hikâyelerinden oyunlaştırdığı “Selamün Kavlen Karakolu”yla girdi. Oyun, kendilerini polis olarak tanıtıp mahalleye karakol kuran iki dolandırıcının hikâyesini anlatıyor. Süreç içinde sadece halkın değil, daha yüksek kurumların da tanıyıp memur atadığı, resmi yazışmalara başladığı karakol, yalanın gerçeğe dönüştüğü bir süreci sahneye taşımış. Oyun, karakolun hikâyesini başka küçük hikâyelerin üzerinde ilerlediği bir yol olarak kullanmış. Vapurda karşılaşan zengin kadınla onun eski sevgilisi fakir yazarın hikâyesi, yeni taşındıkları ev tüm karakol bölgelerinin kesişme noktasında durduğu için sürekli soyulan talihsiz kiracıların hikâyesi, kafayı arsa fiyatlarıyla kırmış olan bekçinin hikâyesi ve benzerleri, hep bu ana çizgide bir araya geliyor. Aslında karakol bir çeşit çekim merkezine dönüşmüş oyunda. Dışarıda gerçekleşen olayları kendine doğru çekerken, hikâyeyi de bu merkezde toplayıp ona kısmi bir bütünlük veriyor.

Yan hikâyelerin karakola bağlandıkları aralık, sıkı bir neden sonuç ilişkisiyle kurulmamış. Bağ içsel olmaktan çok biçimsel düzeyde kalıyor bu yüzden. Fakat hem oyunun açık biçimi hem de dramatik katmana eşlik eden anlatı katmanının yapıyı kıran müdahaleleri, normal şartlar altında gevşeklik olarak kavranabilecek olanı, biçimsel bir tercih olarak okuyabileceğimiz aralığı açmış. Oyunu izlerken fazla soru sormuyoruz bu yüzden. O da birçok oyunun düştüğü o can sıkıcı tuzağa düşüp kendini olduğundan fazla bir şeymiş gibi göstermeye çalışmıyor bize. Sahne oyununu yalın bir dürüstlükle oynadığı için de seyirci oyuna karşı bir güven sorunu yaşamıyor. Başta seyir alışkanlıklarınız yüzünden biraz direnç gösterseniz de -ki ben gösterdim-, bir noktadan sonra rahatlayıp kendinizi akışa bırakıyorsunuz.

Vaatlerini büyütüp bir noktadan sonra bu vaatlerin altında ezilen bir oyun değil “Selamün Kavlen Karakolu”. Eleştirel ‘uyanıklığın’ da alttan alta eşlik ettiği, hafif bir ruh hâliyle izlenen, tatlı bir oyun çıkarmış Yücel Erten. Ustalığın verdiği sezgi ve deneyimden olacak, oyunu kaldıramayacağı yüklerin altına sokmaktan özellikle kaçınmış. Oyun vadettiği kadarını, aksayan kimi yönleri olsa da, aşağı yukarı vadettiği biçimde gerçekleştiriyor bu yüzden.

Dinamik, sürekli değişen bir sahnesi var oyunun. Mekân değişimleri, ayaklı üç platformun yeni mekânlar oluşturmak için farklı konumlara taşınmasıyla çözülmüş. Bir hikâyeden diğerine geçişler, oyuncular ve teknik ekibin sahnedeki bazen gerçekten eğlenceli anlar yaratan koşuşturmalarıyla sağlanmış. Her şeyin şeffaf olduğu bir sahne kurmuş Yücel Erten. Kumpanya tiyatrolarına özgü olduğu iddia edilebilecek sıcak bir enerji taşıyor bu yüzden oyun. Oyuncular da oynadıkları oyunla içerden bir ilişki kurmuşlar -muhtemelen seyircinin güveni biraz da oyunculardaki bu güvenden besleniyor.

Toparlayalım: Oyun seyircisini sıkmıyor. Gereksiz pedagojik hamlelerle seyir yerine doğru parmak sallamıyor. Yapabileceği kadarını sahiplenip tam da o kadarını yapıyor. Aziz Nesin’in dünyasını kendi dünyanız ve gündeminizle eşleştirmekte biraz sıkıntı yaşasanız bile, o dünyanın samimiyetine güvenip çok da zorlanmadan ona sahip çıkmanızı bir biçimde kolaylaştırıyor. İyi geliyor kısacası, daha ne olsun…          

Selamün Kavlen Karakolu
Yazan: Aziz Nesin
Yöneten/Uyarlayan: Yücel Erten
Oyuncular: Nalan Güreş, Özgün Aydın, Gizem Aldemir
Yer: Ankara Sanat Tiyatrosu
Tarih: 30 Kasım 2012 20.00
Tel: 0312 417 76 76
www.ast.com.tr где можно продлить санитарную книжкупольские сайты работыотправить бесплатно смс мегафон